reklama
kategoria: Finanse
4 grudzień 2024

Jak Polacy różnią się w myśleniu o emeryturze?

ING Bank Śląski
ING Bank Śląski ponownie przeprowadził badanie* by sprawdzić, jak dorośli Polacy wyobrażają sobie życie na emeryturze. Głębsza analiza jego wyników pokazuje zaskakujące różnice między mieszkańcami naszego kraju.
REKLAMA
Prawie dwa razy więcej osób odczuwa lęk (40 proc.) niż nadzieję (23 proc.) myśląc o swoim życiu na emeryturze. Co przewidywalne, osoby już oszczędzające na emeryturę rzadziej odczuwają lęk (34 proc.), niż osoby bez oszczędności (45 proc.). Różnica rośnie wraz z dochodami i sytuacją materialną rodziny - z lękiem o emeryturze myśli ponad połowa badanych z dochodami miesięcznymi „na rękę” nie przekraczającymi 5 tys. zł na gospodarstwo domowe, a mniej niż jedna trzecia z dochodami powyżej 10 tys. zł.

Lęk okazuje się także częstszy wśród kobiet (43 proc.) niż mężczyzn (36 proc.), co może wynikać z tego, że kobiety częściej obawiają się braku pieniędzy na emeryturze (58 proc. w porównaniu z 49 proc. mężczyzn). To z kolei może wiązać się z faktem, że mniej kobiet oszczędza na emeryturę od dawna (13 proc. w porównaniu z 22 proc. mężczyzn).

Odpowiedzi wydają się jednak nie być powiązane wyłącznie z sytuacją finansową badanych. Najrzadziej bowiem lęk odczuwają mieszkańcy wsi (36 proc.), a najczęściej osoby z miast 100-500 tys. (47 proc.). Lęk jest również nieco rzadszy wśród osób posiadających małżonka (36 proc.) niż singli (48 proc.) oraz wśród osób z dziećmi (36 proc.) niż bezdzietnych (47 proc.).

Duże różnice ujawniły się między badanymi z młodszych i starszych pokoleń. Co może być zaskakujące, najczęściej lęk o życie na emeryturze odczuwają najmłodsi badani - prawie co druga osoba w wieku 18-34 lata i tylko co czwarta w grupie 55+. Najmłodsi badani odróżniają się tym, że to oni najczęściej obawiają się samotności na emeryturze - odpowiedziała tak połowa badanych w wieku 18-24 i tylko co piąta osoba w wieku 55+. To duża różnica, która może sygnalizować poważne zmiany społeczne - mówi Stanisław Kijowski, dyrektor strategiczny w ING Banku Śląskim.


W porównaniu z badaniem z 2022 roku, z 35 proc. do 39 proc. wzrosła liczba tych, którzy deklarują, że zgromadzili już jakieś oszczędności na emeryturę. Deklarowany przez badanych wzrost oszczędności na emeryturę może wynikać ze wzrostu świadomości Polaków dotyczącej produktów finansowych, które służą do odkładania pieniędzy na ten cel. O Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego słyszał już niemal co trzeci badany (wzrost o 6 pp.), o Indywidualnych Kontach Emerytalnych ponad połowa (wzrost o 3 pp.), a 60 proc. słyszało o Pracowniczych Planach Kapitałowych (wzrost o 8 pp.). Niestety poziom wiedzy o tych produktach nie był równomierny. Przykładowo, słyszało o nich mniej kobiet niż mężczyzn, a także są one mniej znane wśród mieszkańców wsi niż dużych miast.

Warto przypomnieć, że w ramach IKE klient nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) po spełnieniu warunków do wypłaty. Natomiast w przypadku IKZE zaletą produktu jest możliwość uzyskania ulgi podatkowej. Co roku można odliczać wartość wpłat na IKZE od podstawy opodatkowania i tym samym zmniejszyć sumę swoich podatków.

*Badanie przeprowadzone w październiku 2024 metodą CAWI na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1051 dorosłych osób.

Źródło informacji: ING Bank Śląski
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ostrów Wielkopolski
7.1°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrowie

kiedy
2024-12-21 19:00
miejsce
3mk Arena Ostrów, Ostrów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-29 16:00
miejsce
Ostrowskie Centrum Kultury, Ostrów...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-03 18:00
miejsce
Ostrowskie Centrum Kultury, Ostrów...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Ostrowskie Centrum Kultury, Ostrów...
wstęp biletowany