Fałszywa wnuczka oszukała seniorkę
87-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego odebrała telefon od fałszywej wnuczki, która rzekomo spowodowała wypadek drogowy, w którym potrąciła kobietę w ciąży. Aby wnuczka nie poszła do więzienia, seniorka musiała przekazać pieniądze. Następnie na telefon komórkowy jednego z domowników seniorki skontaktowała się „policjantka”, która poinformowała, że pod ich dom za chwile podjedzie adwokat, który odbierze pieniądze. Pokrzywdzeni, uwierzyli w przedstawioną przez oszustów legendę i zgodnie z ich wskazówkami przekazali „pani adwokat” blisko 50 tysięcy złotych.
Apelujemy o rozsądek! Nie przekazujmy swoich oszczędności osobom obcym! Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach i sposobach działania oszustów.
Przypominamy i przestrzegamy!
Oszustwo „na wnuczka”: przestępcy nawiązują kontakt telefoniczny z potencjalną ofiarą, który może trwać nawet kilka godzin, a swoje działania dzielą na kilka etapów:
-
w pierwszym etapie oszust podszywając się pod osobę bliską lub jej znajomego buduje poczucie zagrożenia dla bliskiej osoby i wskazują na konieczność udzielenia bardzo pilnej pomocy finansowej;
-
w drugim etapie oszust włącza do gry inną osobę, która odbierze pieniądze, aby rzekomo przekazać je zagrożonej osobie bliskiej;
-
w trzecim etapie ofiara przekazuje pieniądze zgodnie z instrukcją podaną przez oszusta;
-
alternatywnie dla powyższych etapów: drugiego i trzeciego przestępcy mogą wskazywać potrzebę przelania pieniędzy na podany przez nich rachunek bankowy.
Kiedy ktoś dzwoni i próbuje wywierać na Tobie presję, wymuszając wypłatę pieniędzy, stosuj się do poniższych zasad:
-
zachowaj spokój;
-
nie wykonuj ślepo poleceń;
-
rozłącz się i weź kilka głębokich wdechów;
-
powiadom najbliższych o zdarzeniu - zweryfikuj przedstawioną Ci historię;
Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu.