26 marzec 2021

Ostrów Wlkp.: skazany za spowodowanie śmierci sąsiada przez źle wykonaną reanimację

fot. PAP
61-latek został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci 59-letniego sąsiada na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata. "Sąd nie ma wątpliwości co do winy oskarżonego" – powiedziała w piątek podczas ogłoszenia wyroku sędzia Beata Kośmieja. Przyczyną śmierci była źle wykonana reanimacja.
REKLAMA

Do zdarzenia doszło w maju ub. roku w bloku przy ulicy Paderewskiego w Ostrowie Wlkp. W sobotni wieczór na klatce schodowej spotkali się sąsiedzi - 59-latek i 61-latek. Ten pierwszy wracał z ogródków działkowych ze swoją partnerką i jej psem.

Między mężczyznami doszło do kłótni o psa. Podczas szarpaniny 59-latek spadł ze schodów i zmarł. Pomimo reanimacji podjętej przez sąsiada, nie udało się go uratować. Policjanci zatrzymali Zdzisława G. Sprawą zajęła się prokuratura.

"Mężczyznę oskarżono o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu i nieumyślne spowodowanie śmierci" - powiedział wówczas PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Wyniki sekcji zwłok pozwoliły ustalić mechanizm i bezpośrednią przyczynę śmierci. Biegli stwierdzili, że nie był nią upadek, lecz uduszenie się w wyniku udławienia.

"Okazało się, że Zdzisław G. przyczynił się do tego poprzez niewłaściwe reanimowanie sąsiada" – powiedział Meler.

Oskarżony chciał dobrowolnie poddać się karze, ale nie zgodziły się na to partnerka i dwie córki zmarłego. W sądzie 61-latek przeprosił najbliższych zmarłego. "Żałuję tego, co się stało. I jeszcze raz przepraszam" – powiedział.

Oskarżony został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Mężczyzna ma też zapłacić 10 tysięcy złotych nawiązki dla konkubiny zmarłego, po 5 tysięcy zł dla córek oraz 20 tysięcy zł grzywny.

"Sąd orzekając wyrok wziął pod uwagę różne okoliczności. Te obciążające to m.in fakt, że oskarżony w chwili czynu był nietrzeźwy. Miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Te łagodzące to dotychczasowa niekaralność, a także fakt, że przed sądem oskarżony przeprosił bliskich pokrzywdzonego" – powiedziała sędzia Kośmieja.

Wyrok nie jest prawomocny.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrowie

kiedy
2021-10-23 19:00
miejsce
Ostrowskie Centrum Kultury, Ostrów...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 19:00
miejsce
Ostrowskie Centrum Kultury, Ostrów...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-14 20:00
miejsce
Ostrowskie Centrum Kultury, Ostrów...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Ostrowskie Centrum Kultury, Ostrów...
wstęp biletowany